„Socialinė iniciatyva“: daugiau galimybių Lietuvos miestelių ir kaimų jaunimui

Pasvalyje įsikūręs socialinis verslas „Socialinė iniciatyva“ stengiasi suteikti daugiau galimybių Lietuvos miestelių ir kaimų jaunimui. 

Mobilios jaunimo darbuotojų komandos, kurios įsilieja į vietos bendruomenes ir praskaidrina ne tik jaunuolių, bet ir kitų bendruomenės narių kasdienybę. 

Kalbamės su socialinio verslo „Socialinė iniciatyva“ įkūrėja ir vadove Viktorija Gaspariūnaite. 

Kodėl nusprendėte gilintis į jaunimą kamuojančias problemas?

Jaunimas – pažeidžiama visuomenės grupė, kuriai reikia skirti daug dėmesio ir pagalbos. Tinkamo autoriteto dėmesys jaunuoliui gali padėti formuoti pasaulėžiūrą, vertybes ir daryti įtaką ateities pasirinkimams. 

Pati prisimenu savo vaikystę ir, stebėdama kaip auga mano dukra, suprantu, kad daugeliui jaunuolių trūksta palaikymo, pagalbos ir galimybių. Mokykloje buvau viena iš tų vaikų, kurie dažnai lieka nepastebėti, nes stokoja drąsos. Dalis vaikų negali pasinaudoti siūlomomis galimybėmis dėl finansinių, šeimos ar kitų sunkumų. Šiems vaikams sunkiau pasiruošti savo ateičiai. Tai man atrodo neteisinga. 

Koks jūsų organizacijos tikslas?

Siekiame atrasti jaunimo potencialą ir įgalinti juos veikti. Norime padėti spręsti jaunuolių asmenines problemas, juos palaikyti, padrąsinti ir padėti siekti jų norimų tikslų. 

Dirbame su jaunuoliais, gyvenančiais Lietuvos miesteliuose ir kaimuose. Taigi stengiamės spręsti šalies regionams būdingas problemas: socialinę atskirtį, nedarbą, nusikalstamumą ir pan. 

Kokias paslaugas teikiate?

Mobilios jaunimo darbuotojų komandos veiklą gali vykdyti bet kuriame Lietuvos kampelyje. Vieną komandą sudaro du kompetentingi darbuotojai, kurie keliauja į skirtingas seniūnijas ir jaunimą įtraukia į įvairias veiklas atsižvelgiant į jaunų žmonių išreikštus poreikius. Šiuo metu Pasvalio ir Biržų rajonuose veiklas vykdome 6 seniūnijose. 

Mūsų darbas susideda iš 3 dalių:  įvairios grupinės veiklos su jaunimu, bendradarbiavimas su vietos bendruomene bei individualios konsultacijos. 

Jaunuoliai patys nusprendžia, ką veiks grupiniuose užsiėmimuose. Pvz., turime virtualios realybės žaidimų, stalo žaidimų, galime mokytis atnaujinti ir perkurti drabužius, gaminti maistą, žiūrėti filmus, taip pat organizuojame stovyklas ir išvykas. Šiltuoju metų laiku skatiname sportuoti lauke, einame į žygius ir pan. Taip sustipriname ne vien vaikų grupės ryšius, bet stengiamės suprasti kiekvieną jaunuolį. Jeigu jaunuoliui prireikia pagalbos, paramos ar patarimo, esame pasiruošę ją suteikti. Vaikai darbuotojams pasakoja apie įvairias problemas: pvz., lytiškumą, smurtą, patyčias, svaigalų vartojimą ir pan. Stengiamės būti kartu, išklausyti ir patarti.

Karantino metu rengiame virtualius renginius: sausainių gaminimo, pokalbius su žinomais žmonėmis, žaidžiame žaidimus, darome rankdarbius. 

Pastebime, kad vaikams, kurie mokosi nuotoliniu būdu, įsijungti į dar daugiau virtualių veiklų tampa sunku. 

Kaip sekasi vystyti verslą? 

Dirbame 1,5 metų. Iš pradžių veiklą vykdėme tik Pasvalio rajone, tačiau nuo šių metų rugsėjo, Biržų savivaldybei nupirkus mūsų paslaugų, pradėjome dirbti ir šiame regione.

Pamažu plečiame savo veiklą. Anksčiau į mūsų veiklas įsijungdavo 5-10 vaikų, o dabar surenkame 20 – 25 jaunuolių grupes. 

Galime pasidžiaugti, kad per pusantrų metų sugebėjome vieną jaunuolį grąžinti į švietimo sistemą, padėjome įsteigti naują jaunimo organizaciją, o kita jau planuoja pradėti savo veiklą 2021 m.

Kaip sudominate jaunimą?

Naudojame 5 etapų jaunimo įtraukimo metodą. Visų pirma, susitinkame su vietos bendruomene, pvz., seniūnijos atstovais, tėvais, aktyviais jaunuoliais, mokyklų atstovais, ir šių susitikimų metu pristatome savo veiklas, tikslus bei atsakome į pateiktus klausimus. Vietos gyventojai geriausiai pažįsta bendruomenę ir jos narius, todėl partnerystė su suaugusiaisiais padeda užmegzti pirminius kontaktus su vietos jaunimu.

Šokiai – geriausias būdas sudominti jaunimą. Šis būdas nurungia visas kruopščiai suplanuotas strategijas. Šokius siūlome rengti jaunuoliams, taip paskatiname juos veikti ir suteikiame visą reikiamą pagalbą ir paramą. Taip pat įtraukiame bendruomenės narius ir tėvelius, kurie padeda užtikrinti renginio saugumą. Taip šokiai tampa prasmingu renginiu visai bendruomenei.

Su kokias pagrindiniais sunkumais susiduriate?

Sunku įrodyti jaunimo paslaugų poreikio svarbą mūsų paslaugos pirkėjams, t.y. savivaldybėms. Kuo daugiau savivaldybių supras paslaugų teikiamą naudą, tuo daugiau vaikų galėsime padėti. Tai nėra lengva užduotis, juk turime jaunuolius surasti, įgyti jų pasitikėjimą, užmegzti artimus ryšius. Teigiamiems rezultatams reikia laiko ir kartais sunku savivaldybes įtikinti, kad veiklos pasiteisins. 

Dirbdama vietos savivaldos lygmeniu turėjau galimybę įsitikinti, kad daugiau dėmesio skiriama projektams, kurie duoda greitą grąžą, pvz., apskrities infrastruktūros gerinimui. 

Kita problema – įvairūs su jaunimo darbu susiję stereotipai. Vis dar galvojama, kad darbas su jaunimu yra tik pramogų organizavimas. Tai mažiausia mūsų darbo dalis. Visgi didžiąją dalį sudaro ilgalaikio ir stipraus ryšio su jaunuoliu užmezgimas, pagalba sprendžiant jos/jo asmenines problemas. 

Šaltinis: „Geri norai“. „Geri norai“ yra ne pelno siekianti organizacija, kurios tikslas – gerinti ekosistemą socialiniams ir socialiai atsakingiems verslams. Organizacija siekia suburti NVO, socialines įmones ir verslą.

Istorija priklauso ,,Gerų Istorijų“ pasakojimų ciklui.: https://gerinorai.lt/blog/?p=107 „Geros istorijos“ – tai pasakojimai apie Lietuvos regionuose pilietinių organizacijų vykdomas sėkmingas iniciatyvas, socialinius verslus.