Įjungti poveikį: socialinio verslo idėja gimė iš noro mokyti

Virtualios mokyklos „Digiklasė“ įkūrėjai pasakoja, jog pradėti socialinį verslą paskatino noras mokiniams suteikti visas sąlygas tobulėti, augti ir atrasti savo kelią. „Digiklasė“ organizuoja atviras, internetu vykstančias 5–12 klasių mokiniams skirtas pamokas ir siekia tapti per 10 000 moksleivių vienijančia mokykla. Norėdami įgyvendinti savo tikslus, „Digiklasė“ mokyklos įkūrėjai Mantas Stonkus, Silvestras Stonkus ir Eimantas Bekėža prisijungė prie socialiniams verslams skirtų „Įjunk poveikį“ veiklų.

Nuo lietuvių kalbos iki architektūros ir aviacijos

„Digiklasė“ organizuoja nuotolines pamokas, kuriose mokytojai siekia ne tik perteikti visą mokymų medžiagą, bet įtraukti mokinius, kad šie pilnai dalyvautų pamokose. Šiuo metu „Digiklasės“ moksleiviai gali gilinti žinias nuo lietuvių kalbos iki architektūros ir aviacijos – mokykloje mokoma 8 dalykų, vyksta 10 būrelių ir 5 kursai.

Paklaustas, kaip kilo tokios mokyklos sukūrimo idėja, vienas mokyklos įkūrėjų ir vadovas Eimantas Bekėža prisimena jam asmeniškai nutikusią istoriją.

„Prieš keletą metų į mane dėl privačių pamokų kreipėsi nedrąsus mokinys, kuris manė, jog yra nieko vertas. Tuomet jam suteikiau tik tinkamai paruoštą mokymų medžiagą ir nuoširdų rūpestį. Jau po trijų pamokų jis grįžo žibančiomis akimis, nes pirmąkart geriausiai visoje klasėje parašė kontrolinį. Tuomet pagalvojau, kiek dar yra tokių mokinių ir kaip atrasti būdą jiems visiems padėti?“ – pasakoja Eimantas.

„Digiklasė“ komanda džiaugiasi, jog užsiima prasminga bei visuomenei naudinga veikla ir jau dabar gali didžiuotis sukūrę vieną didžiausių Lietuvoje moksleivių bendruomenių. Pasak Eimanto, „Digiklasės“ organizuojamos virtualios pamokos ne tik padeda mokiniams siekti geresnių mokslo rezultatų, bet taip pat puoselėja ryšį tarp mokytojų ir mokinių.

„Tikiu, kad nuoširdus rūpestis ir išgrynintas, visiems prieinamas pamokų turinys, gali pakeisti Lietuvos švietimą“, – mintimis dalinasi Eimantas.

Prisideda prie socialinės atskirties mažinimo

Privatus kokybiškas mokymasis daugeliui moksleivių yra neprieinamas dėl finansinių ar demografinių priežasčių.

„Kiekvienas esame susidūrę su problemomis mokykloje, tačiau ne kiekvienam pavyksta jas išspręsti savarankiškai. Mūsų tikslas – visiems mokiniams, nepriklausomai nuo jų padėties, padėti tobulėti, augti ir atrasti save. Kai kurioms šeimoms skirti 16 eurų per mėnesį papildomam mokslui yra per brangu, todėl inicijavome stipendijų programą“, – pasakoja Eimantas.

„Digiklasė“ priima paramą, kurią patys padvigubina ir skiria stipendijų programai. Mokykla finansuoja narystę motyvuotiems, bet korepetitoriaus paslaugų sau leisti negalintiems, Lietuvos vaikams.

„Taip mažiname socialinę atskirtį, o virtuali mokykla tampa pasiekiama tiems, kuriems to labiausiai reikia. Bendradarbiaudami su savivaldybėmis, mokyklomis ir jaunimo centrais, atrenkame labiausiai motyvuotus moksleivius, negalinčius sau leisti papildomų pamokų“, – pasakoja Eimantas.

„Digiklasės“ stipendijomis šiais metais jau pasinaudojo 335 moksleiviai iš įvairių Lietuvos miestų.

Projektas padėjo „įjungti“ didesnį poveikį

„Digiklasė“ komanda, siekdama sustiprinti savo kuriamą poveikį, prisijungė prie „Įjunk poveikį“ projekto, kurį įgyvendina „Versli Lietuva“ drauge su „Geri norai LT“, „NVO avilys“ ir Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu.

Kaip teigia, E. Bekėža, sprendimas prisijungti prie socialiniams verslams skirtų „Įjunk poveikį“ projekto iniciatyvų, padėjo greičiau „Digiklasės“ moksleiviams suteikti norimą mokymų kokybę.

„Dalyvaudami projekte, savo laiką skyrėme koncentruotoms konsultacijoms. Taip pat labai džiaugiamės gauta parama įrangai – įsigijome itin kokybiškas kameras, apšvietimo ir garso įrangą bei papildomus monitorius, kuriuos  naudojame organizuodami virtualias pamokas. Taip pat galėjome įsigyti savo platformos atnaujinimo, kuris leis moksleiviams suteikti dar geresnę mokymosi patirtį, darbus. Be „Įjunk poveikį“ projekto pagalbos, trokštamą kokybę būtume pasiekę kur kas vėliau“, – neabejoja Eimantas.

„Įjunk poveikį“ projekto metu „Digiklasė“ komandai padėjo „Geri norai LT“ komanda.

„Šio verslo pavyzdys parodo, kaip efektyviai socialinis verslas gali kurti poveikį tokiose neapibrėžtose situacijose, kaip pandemijos sukelti iššūkiai švietimo srityje. Kuomet valstybinė švietimo sistema negali sau leisti eksperimentuoti, socialinis verslas pasiūlo savo sprendimus. „Digiklasė“ – tai inovatyvaus socialinio verslo, kuris visuomenei atneša ne tik naujoves, bet taip pat padeda mažinti atskirtį, pavyzdys“, – taip apie „Digiklasė“ atsiliepia „Geri norai LT“ vadovė Jurgita Ribinskaitė–Glatzer.

Inga Juozapavičienė, „Versli Lietuva“ Verslumo departamento vadovė pažymi, jog socialinis verslas ypatingą reikšmę įgauna krizių metu, kurios pagilina socialines problemas ir kaip parodė ankstesnės patirtys, leidžia greičiau iš jų išeiti.

„Socialinis verslas „Digiklasė“ yra puikus tai įrodantis pavyzdys. Inovatyvūs socialiniai verslai atveria duris visai kitokiam skirtingų problemų sprendimui, ir panašu, kad naujo požiūrio vaikų ugdymo būduose ir turinyje pasauliui ir Lietuvai reikės vis daugiau. Džiugu, jog šis socialinis verslas ne tik sprendžia vaikų ugdymo problemas,  bet kartu prisideda ir prie moksleivių verslumo, finansinio raštingumo ugdymo“, – kalba I. Juozapavičienė.

Šiuo metu „Digiklasė“ ruošia savo mokymo programą jaunesniems moksleiviams ir tikisi jau kitąmet padėti mokytis moksleiviams nuo pirmos klasės, o ateities planuose – net plėtra į kitas Europos šalis.

„Įjunk poveikį“ projektas kviečia socialinius verslus bei visus, turinčius socialinio verslo idėjų, prisijungti prie projekto iniciatyvų ir drauge „įjungti“ dar didesnį poveikį. Jau rugpjūčio 11–13 d. Klaipėdoje vyks socialinio verslo sprintas, kuris padės pokyčių kūrėjams išvystyti tvarius ir komerciškai gyvybingus socialinius verslus. Projekto dalyviai, įkūrę socialinius verslus, turės progą pasinaudoti iki 15 tūkst. eurų vertės finansiniu krepšeliu, skirtu idėjų plėtrai. Registracija į sprintą jau vyksta!
Daugiau informacijos apie „Įjunk poveikį“ čia.

Socialinio verslo kūrimosi skatinimo projektus, vykdomus 2020–2021 m. laikotarpiu, įgyvendina „Versli Lietuva“ kartu su partneriais – „NVO Avilys“, „Geri norai“ bei Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu.

Projekto veiklos finansuojamos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšomis (Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Panevėžio apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1–ESFA-K-853-01-0011); Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Klaipėdos apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1–ESFA-K-853-01-0010))