Socialinė iniciatyva „MaMaDu“ dalinasi žiniomis apie unikalias ankstyvosios vaiko raidos galimybes

Socialinė iniciatyva „MaMaDu“ nemokamai teikia sveikatos specialistų patarimus apie ankstyvąją vaikų raidą. Ši paslauga veikia trumpųjų kassavaitinių SMS žinučių principu ir yra skirta visiems, kurie ieško suprantamos bei praktiškai pritaikomos informacijos apie vaiko iki trejų metų raidą. Pediatrai, šeimos gydytojai, socialiniai darbuotojai pastebi, kad tokia informacija aktuali visiems tėvams, tačiau jos ypač trūksta socialinius sunkumus patiriančioms šeimoms. „MaMaDu“ bendraįkūrėja Marija Dautartaitė, siekdama paspartinti savo veiklos augimą, prisijungė prie socialiniams verslams skirto „Įjunk poveikį“ projekto.

Marija pasidalino savo patirtimi ir papasakojo nuo ko prasidėjo projektas, ko jau pavyko pasiekti bei kokios patirties ir žinių pavyko pasisemti dalyvaujant „Įjunk poveikį“ projekte.

Apie ką yra „MaMaDu“?

„MaMaDu“ veikla paremta ankstyvosios vaiko raidos principais. Pirmieji treji vaiko gyvenimo metai atveria unikalių galimybių langą – sparčiai formuojantis smegenims ypač svarbu teisingai ir laiku atliepti vaiko raidos etapus, tačiau ta padaryti neturint patikimo informacijos šaltinio labai sudėtinga, o kartais net neįmanoma.

Bendraudama su pediatrais, šeimos gydytojais, socialiniais darbuotojais supratau, kad dalis tėvų, ypač patiriantys socialinius sunkumus, kreipiasi į juos, nes neturi pakankamai žinių ir prieigos prie suprantamos, paprastos informacijos, kurią būtų galima pritaikyti praktiškai. Mūsų veikla tėvams suteikia įvairių vaiko raidos ekspertų (gydytojų, psichologų, edukologų, mitybos ir miego specialistų) patarimus, kurie sutalpinti į  SMS formatą. Pagrindinės žinutės yra nemokamos, o ateityje planuojame teikti papildomą mokamą turinį konkrečiomis tėvus dominančiomis temomis.

Siekiame tapti pagrindiniu, ekspertus vienijančiu informacijos šaltiniu patiriantiems sunkumų auginant vaikus ir  norintiems gauti daugiau informacijos apie tinkamą vaikų raidą ir ugdymą.

Kaip kilo veiklos idėja? 

Stažavausi Harvardo universitete, Vaiko raidos centre (angl. Center on the Developing Child, Harvard University), atsakingame už visuomenės švietimą bei vaiko raidos programų skatinimą JAV ir pasaulyje. Čia turėjau galimybę stebėti pasaulines tendencijas, atkreipiau dėmesį, kad vis daugiau valstybių atsigręžia į mokslu paremtų vaikų ugdymo sprendimų priėmimą ir pradeda taikyti ankstyvos vaiko raidos principus socialinėje politikoje. UNICEF, Pasaulio bankas ir Pasaulio sveikatos asociacija išskiria ankstyvą vaiko raidą, kaip vieną iš prioritetų siekiant mažinti socialinę nelygybę ir užtikrinti ekonominį augimą.

Pradėjau galvoti apie panašios programos įdiegimą Lietuvoje, nes analogų neradau – mūsų šalyje iki „MaMaDu“ įkūrimo nebuvo nuoseklios, ankstyvos vaiko raidos principais paremtos ir visuotinai prieinamos sistemos, todėl su kolegomis užėmėme atrastą nišą. Iš užsienyje veikiančių panašių programų patirties taip pat matau, kad bendradarbiaujant su partneriais iš valstybinių ir privačių sektorių, galima pasiekti gerų rezultatų bei šią sistemą monetizuoti.

Kokias problemas sprendžia „MaMaDu“?

Vis dažniau visuomenėje kalbama apie emocinį intelektą, būtinybę rūpintis visuomenės psichologine sveikata, anksti pradėti dėti saugaus ir darnaus vystymosi pamatus vaikams. Mokslininkai sutaria, kad fiziškai ir emociškai sveiko gyvenimo pagrindai yra sudedami –arba ne – ankstyvuoju raidos laikotarpiu. Svarbu žinoti, kaip tai daryti. Esminė problema, kurią siekia spręsti „MaMaDu“ – tai patikimos, mokslu paremtos informacijos apie vaiko raidą trūkumas.

Susilaukę vaikų tėvai neretai susiduria su emocinės savijautos, bendravimo, rūpinimosi savimi iššūkiais – mūsų iniciatyva padeda rasti atsakymus į kylančius klausimus. Tokia informacija ypač aktuali socialinius sunkumus patiriančioms šeimoms, socialiniams darbuotojams ir visiems, kurie augina vaikus ir jaučia, kad nori gauti papildomų žinių. Tereikia užsiregistruoti mūsų tinklapyje www.mamadu.lt.

Dalyvavote socialiniams verslams skirtame „Įjunk poveikį“ projekte. Kuo jūsų veiklai padėjo projektas?

Įkurti verslą nuo nulio – nauja patirtis su savais iššūkiais. Dalyvaudama projekte, turėjau galimybę konsultuotis visais aktualiais klausimais su savo srities ekspertais, o pirminiu verslo kūrimo etapu tokia pagalba buvo ypač svarbi. Pasitarimų metu sutaupiau daug brangaus laiko ir pasirinkau efektyvesnius sprendimus, išvengiau bereikalingų klaidų ir galėjau susikoncentruot ties savo idėjos įgyvendinimu. Kadangi kūrėme „MaMaDu“ ypač sudėtingu laikotarpiu – vykstant pandemijai, ši patirtis  užgrūdino. Išmokome būti lankstūs ir greitai prisitaikyti prie kintančių aplinkybių.

Suprasdami, kad svarbu ne tik sugalvoti ir įkurti iniciatyvą, bet ir tinkamai ją pristatyti visuomenei,  panaudojome projekto paramą komunikacijos ekspertų konsultacijoms ir darbui būtinos įrangos įsigijimui.

Taip pat esame dėkingi mobiliojo ryšio operatoriui „Tele 2“ už tai, kad mūsų vartotojus pasiekiančios SMS žinutės yra neapmokestinamos, taip pat visai bendraminčių bendruomenei, kuri drąsina ir neleidžia užmiršti, kad tokia sistema yra labai reikalinga Lietuvoje.

Plačiau apie „MaMaDu“ – www.mamadu.lt

Plačiau apie socialinio verslo iniciatyvų skatinimo projektą „Įjunk poveikį“ čia: http://ijunkpoveiki.lt/  

„Įjunk poveikį“ projektą, kuris vykdomas 2020-2022 m. laikotarpiu, įgyvendina Inovacijų agentūra (buvusi „Versli Lietuva“) kartu su partneriais – „NVO Avilys“, „Geri norai“ bei Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu. Projekto veiklos finansuojamos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšomis (Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Panevėžio apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1-ESFA-K-853-01-0011); Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Klaipėdos apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1-ESFA-K-853-01-0010)).