Socialinis verslas „Solidarumo kava“ prisideda prie neįgaliųjų atskirties mažinimo ir skatina proto negalią turinčius jaunuolius drąsiau mokytis naujų įgūdžių. Prieš metus „Solidarumo kava“ prisijungė prie „Įjunk poveikį“ projekto ir įgyvendino seną svajonę: komanda, pasinaudojusi projekto parama, įsigijo verslo vystymui reikalingą kavos triratį, su kuriuo važinėja po Panevėžio miestą ir prekiauja gėrimais bei desertais.
„Solidarumo kava“ subūrė iniciatyvių, intelekto sutrikimų turinčių jaunuolių komandą, kurie gamina kavą ir važinėdami specialiu triračiu ją pardavinėja įvairiose Panevėžio miesto vietose. Kaip pažymi „Solidarumo kava“ koordinatorė Ieva Kaupaitė, prie šios iniciatyvos prisijungę jaunuoliai yra ne tik įtraukiami į darbo rinką, bet ir susipažįsta su verslo ypatybėmis, o pati iniciatyva padeda keisti įsisenėjusį visuomenės požiūri į protinę negalią turinčius žmones.
Pasiteiravus, kaip kilo idėja pradėti tokį socialinį verslą, I. Kaupaitė pasakoja, kad idėja atėjo kuriant kitą projektą, kurio metu neįgalieji įrodė, jog gali puikiai dirbti. Tuomet jaunuoliai gamino kavą, desertus ir už šypsenas juos dalino Panevėžyje veikiančioje „Solidarumo kavinėje“. Tuomet ši veikla susilaukė didelio susidomėjimo net už Panevėžio ribų ir galiausiai išsirutuliojo į „Solidarumo kava“ socialinį verslą.
„Būna, jog žmonės atvyksta į mūsų kavos triračio vietą iš kito miesto krašto vien tam, kad su mumis pabendrautų ir įsigytų skanios kavos puodelį. Taip pat sulaukiame kvietimų dalyvauti kitų miestų renginiuose, kas patvirtina, jog esame paklausūs ne tik Panevėžyje“, – pasakoja I. Kaupaitė.
Padeda įgyti darbo patirties
Prisijungę prie „Solidarumo kavos“ iniciatyvos proto negalią turintys jaunuoliai įgyja darbo patirties, kuri ateityje gali padėti atverti duris ir į kitas darbovietes. Darbas „Solidarumo kava“ projekte neįgaliesiems leidžia pažinti verslą, darbą komandoje, padeda gerinti laiko planavimo ir kitus organizacinius įgūdžius.
„Lietuvoje labai sudėtinga situacija su asmenų, turinčių intelekto sutrikimų, įtraukimu į darbo rinką. Daugelis bijo juos įdarbinti abejodami darbo kokybe, taip pat nežino, kaip reaguos kolektyvas ar kaip reikės su darbuotoju elgtis. Tokios baimės dažniausiai kyla iš paprasčiausio nežinojimo. Norėdami įrodyti, jog neįgalus jaunimas gali dirbti, greitai mokytis ir būti naudingas, patys nusprendėme sukurti jiems darbo vietas“ – pasakoja I. Kaupaitė.
I. Kaupaitė viliasi, jog „Solidarumo kava“ bus geras pavyzdys kitoms organizacijoms, kurios kol kas dar bijo įdarbinti neįgaliuosius.
Padėjo įjungti didesnį poveikį
Ieva Kaupaitė pasakoja, jog „Solidarumo kavos“ iniciatyvai sėkmingai augant, atsirado poreikis plėsti verslo vystymo žinias, tobulėti ir toliau auginti šį socialinį verslą. Taip „Solidarumo kava“ komanda sužinojo ir prisijungė prie socialiniams verslininkams skirto „Įjunk poveikį“ projekto, kurį įgyvendina „Versli Lietuva“ drauge su „Geri norai LT“, „NVO avilys“ ir Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu.
Ieva pasakoja, jog dalyvavimas „Įjunk poveikį“ projekte smarkiai pastūmėjo „Solidarumo kava“ iniciatyvą į priekį.
„Labai džiaugiamės, jog „Įjunk poveikį“ projekto paramos dėka įsigijome reikiamą įrangą savo veiklai vystyti – triratį, kasos aparatą, bankinį skaitytuvą, kavos gaminimo įrangą. Taip pat labai reikšmingas projekto metu įgytas žinių bagažas – dalyvavome ne vienuose mokymuose, kuriuose sužinojome daugiau apie socialinio verslo vystymą, mažosios bendrijos įkūrimą, internetinio puslapio kūrimą, užmezgėme naujų partnerysčių“, – džiaugiasi Ieva.
„Geri norai LT“ vadovė Jurgita Ribinskaitė–Glatzer pažymi, jog socialinis verslas paprastai išsiskiria tuo, kad renkasi sritį, kuri galbūt nėra pelninga, tačiau keičia visuomenėje nusistovėjusius stereotipus.
„Žmonės, kurie kuria socialinį verslą, matydami neteisybę ar pastebėdami, jog visuomenei kažko trūkta, siekia kurti geresnį pasaulį. Socialinių verslų kūrėjai keičia visuomenę, o ieškodami naujų problemų sprendimo būdų – diegia inovacijas“, – sako J. Ribinskaitė–Glatzer.
Šiuo metu „Solidarumo kava“ planuoja plėstis ir prie projekto pakviesti prijungti daugiau intelekto sutrikimų turinčių žmonių, kurie galėtų išmokti dirbti su profesionaliais kavos aparatais, vykdyti apskaitą ir įgyti reikšmingos darbo patirties.
„Įjunk poveikį“ projektas kviečia socialinius verslus bei visus, turinčius socialinio verslo idėjų, prisijungti prie projekto iniciatyvų ir drauge „įjungti“ dar didesnį poveikį. Jau rugpjūčio 13–16 d. Klaipėdoje vyks socialinio verslo sprintas, kuris padės pokyčių kūrėjams išvystyti tvarius ir komerciškai gyvybingus socialinius verslus. Projekto dalyviai, įkūrę socialinius verslus, turės progą pasinaudoti iki 15 tūkst. eurų vertės finansiniu krepšeliu, skirtu idėjų plėtrai.
Registracija į socialinio verslo sprintą Klaipėdoje jau vyksta: https://www.facebook.com/events/937445553482008
Informacija apie projekto veiklas ir artimiausius renginius viešinama: https://www.facebook.com/socialinisverslas
Daugiau apie projektą: http://ijunkpoveiki.lt/
„Įjunk poveikį“ projektą, kuris vykdomas 2020-2021 m. laikotarpiu, įgyvendina „Versli Lietuva“ kartu su partneriais – „NVO Avilys“, „Geri norai“ bei Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu. Projekto veiklos finansuojamos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšomis (Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Panevėžio apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1-ESFA-K-853-01-0011); Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Klaipėdos apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1-ESFA-K-853-01-0010)).