Socialinis verslas „Bangų terapija“ prisideda prie raidos sutrikimų turinčių vaikų socialinės integracijos

Verslas, prasidėjęs kaip atsakingą elgesį vandenyje skatinanti banglenčių sporto stovykla, išaugo į socialinį verslą, padedantį integruotis socialinę atskirtį patiriantiems ar raidos sutrikimų turintiems vaikams. „Bangų terapijos“ įkūrėjas Girmantas Neniškis pasakoja, kad stovykloje apsilankę vaikai laisviau juda, geriau jaučia pusiausvyrą, būna ramesni ir labiau atsipalaidavę. Girmantas, prisijungęs prie socialiniams verslininkams skirto „Įjunk poveikį“ projekto, ne tik išsigrynino savo verslo idėją, bet ir tinkamai panaudojęs projekto paramą, padvigubino verslo apimtį, o šiemet prognozuoja tolesnį augimą.

Girmantas papasakojo apie savo verslą kelią, pasidalino pasiekimais, patirtimi ir žiniomis įgytais dalyvaujant „Įjunk poveikį“ projekte.

Apie ką yra socialinis verslas „Bangų terapija“?

Lietuvoje vis dar stinga paslaugų, skirtų socialinę atskirtį patiriantiems ar raidos sutrikimų turintiems vaikams. Vadovaudamasis užsienio šalių praktika, nutariau vaikams organizuoti bangų terapijos stovyklas. Bangų terapija – tai banglenčių sporto taikymas socialinei integracijai ir terapijai, ypač paplitęs Didžiojoje Britanijoje, kur net yra laikomas gydymo metodu, taikomu gydant depresiją ar potrauminio streso sutrikimą.

Tiesa, stovyklos programą sudaro ne vien tik banglenčių sportas. Daug dėmesio skiriame saugiam elgesiui vandenyje ir jūroje, ugdome pagarbą gamtai bei kitas vertybes, padedame vaikams lavinti įgūdžius ir įveikti baimes.

Kaip kilo verslo idėja?

Banglenčių sporto stovyklų organizavimu užsiimu jau 15 metų, tačiau devintaisiais veiklos metais mūsų keliai susitiko su Vilniaus specialiąja „Atgajos“ mokykla. Tuomet 2016 metais, patys nelabai suprasdami ką darome, surengėme pirmąją stovyklėlę vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų ir nuo pirmųjų  jos akimirkų tapo aišku – šį projektą tęsime ir vystysime Lietuvoje.

Prireikė laiko, kad sukurtume infrastruktūrą, reikalingą specialių poreikių vaikams, tačiau nuo 2020 metų pradėjome kryptingai auginti socialinių paslaugų apimtis, lygiagrečiai komercinėms paslaugos.

Kokias problemas sprendžia „Bangų terapija“?

Lietuva Europos sąjungoje pirmauja pagal du rodiklius – skendimų statistiką (5 kartus viršija ES vidurkį) ir savižudybes (2,7 karto viršija ES vidurkį). Tai šiurpi statistika – savo darbu noriu prisidėti prie jos pokyčio į gerą.

„Bangų terapijos“ stovyklų metu visus vaikus mokome saugaus elgesio vandenyje, jie savo patirtį perduoda bendraamžiams, suaugusiems – taip prisidedame prie visuomenės švietimo. Be to, kad treniruojame vaikus ir mokome banglenčių sporto, prisidedame ir prie jų psichologinės pusiausvyros gerinimo.

Pasaulinė statistika rodo, kad 1-2 proc. vaikų pasireiškia autizmo spektro sutrikimų. Šiems vaikams terapija bangose padeda lavinti kūną, raumenis, o grupinių užsiėmimų metu – lavinti ir socialinius įgūdžius. Rezultatai yra labai įvairūs ir individualūs, tačiau vienareikšmiškai teigiami: vieni tėvai džiaugiasi, kad po užsiėmimų vaikas ramesnis ir labiau atsipalaidavęs, kiti – kad laisviau juda, geriau jaučia pusiausvyrą. Didelė problema yra ir tai, kad raidos sutrikimų turintiems vaikams trūksta fizinio aktyvumo, o vandenyje, ant nestabilaus paviršiaus kalorijos dega labai greitai ir, smagiai leidžiant laiką – nepastebimai.

Tikiu, kad taikydami „Bangų terapijos“ metu išmoktas paprastas taisykles, visi galime būti ne tik saugesni vandenyje bet ir būti laimingesniais, surasti balansą kasdienybėje.

Dalyvavote socialiniams verslams skirtame „Įjunk poveikį“ projekte. Kuo jūsų veiklai padėjo projektas?

Reikšmingiausią pagalbą „Įjunk poveikį“ projektas suteikė gryninant „Bangų terapijos“ verslo koncepciją ir idėją. Kartu su projekto ekspertais ir mentoriais nusibrėžėme augimo kelią ilgesniam laikotarpiui, žiūrėdami ne tik į tai, ką galime padaryti dabar, tačiau ir kurdami ateities projekcijas.

Ėmėm galvoti, kur norime būti, išsikėlėme tikslus ir apsibrėžėme rezultatus, kurių norime pasiekti. Ne mažiau svarbi buvo ir projekto finansinė injekcija į mūsų verslą. Už programos metu gautas lėšas įsigijome veiklai būtinos įrangos – banglenčių ir hidrokostiumų, leidusių beveik dvigubai padidinti veiklos apimtis. O šiemet taip pat prognozuojame dvigubą augimą.

Ko projekto metu išmokote ir ką sužinojote? Kas dabar padeda vystyti verslą?

Manau, jog didžiausia vertė buvo ne naujai išmokti dalykai, o tam tikrų turimų žinių konsolidavimas, apjungimas ir susisteminimas. Diskusijos su „Įjunk poveikį“ projekto skirtingų sričių ekspertais leido „Bangų terapijos“ idėją išanalizuoti skirtingais pjūviais, o ekspertų keliami tikslūs ir kartais net provokuojantys klausimai – padėjo išgryninti idėją, įgyti pasitikėjimo savo jėgomis ir patvirtino mūsų projekto svarbą visuomenei.

Suprantantys banglenčių sportą turbūt žino, kad bene didžiausias iššūkis dirbant mūsų šalyje yra stiprus sezoniškumas. Vasaros sezonas Lietuvoje trunka mažiau nei 100 dienų, todėl yra sunku išlaikyti komandos ir kitų atraminių žmonių įsitraukimą visus metus. Su dalimi „Įjunk poveikį“ ekspertų ir mentorių bendraujame reguliariai, tačiau šiuo metu esame susikoncentravę į išsikeltų tikslų pasiekimą. Tikiu, kad jų pasiekę, vėl nersime į diskusijas apie kitus plėtros etapus.

„Įjunk poveikį“ projektą, kuris vykdomas 2020-2022 m. laikotarpiu, įgyvendina Inovacijų agentūra (buvusi „Versli Lietuva“) kartu su partneriais – „NVO Avilys“, „Geri norai“ bei Europos socialinio verslumo ugdymo ir inovatyvių studijų institutu. Projekto veiklos finansuojamos 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos lėšomis (Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Panevėžio apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1-ESFA-K-853-01-0011); Socialinio verslo iniciatyvų skatinimas Klaipėdos apskrityje (Projekto Nr. 08.5.1-ESFA-K-853-01-0010)).

Daugiau informacijos apie projektą: http://ijunkpoveiki.lt/